Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marka tescili, bir işletmenin adını veya ürünlerini diğerlerinden ayırt etmesine olanak tanır ve haksız rekabeti önler.

Marka tescili, bir işletmenin adını veya ürünlerini diğerlerinden ayırt etmesine olanak tanır ve haksız rekabeti önler. Marka tescili alma aynı zamanda tüketicilerin bir ürünü veya markayı belirli bir şirketle tanımlamasına yardımcı olur ve böylece karışıklığı önler. Marka tescili, halk arasında; marka patenti alma, isim hakkı alma, isim tescili alma gibi ifadelerle de kullanılır. Ancak daha doğru ifade Marka Tescilidir. Bu tanımlama, tüketicilere belirli bir şirketten ürün satın alırken veya hizmet talep ederken bir kalite standardına güvenebilecekleri konusunda da yardımcı olur.

Genellikle marka tescili, patent ile sıkça karıştırılır. Aslında kavram olarak Patent ayırt edici özelliği olan, buluş niteliği taşıyan özelliklerin tescillenmesidir. Aslında bir markanın patenti değil, markanın tescili alınır. Marka ve Patent sorgulamak birbirinden bağımsız iki kavramı ifade eder. Marka tescili hakkında kısa bir bilgiden sonra gelin bilmeniz gereken bazı hususlara bir göz atalım.

Markanızı Akıllıca Seçin

Markanızın işletmenizi ayırt edebildiğinden emin olmanız gerekir. Henüz bir işe başlamadıysanız veya çok yeniyseniz, markanızı akıllıca seçmeniz gerekir. İster adınız ister logonuz olsun, orijinal hale getirmeye çalışın. Reklam amacıyla, genel veya yaygın bir ad kullanmak isteyebilirsiniz, ancak markanızı benzersiz kılmak istiyorsanız bu hiç de akıllıca değildir.

Hem marka adınızı hem de logonuzu korumak istiyorsanız, bunu uygun bir maliyetle tek bir başvuru altında hem isim hem de logo için başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Burada koşul, logoda marka adının yer almasıdır. Tutarsızlık durumunda bunlardan sadece birini seçmeniz istenebilir.

Renkli veya Siyah Beyaz Logo Seçin

Marka tescil başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da logonuz. Renkli bir logo ile belirli bir renk kombinasyonunda bir logoyu güvence altına alıyorsunuz. Ancak logonuzu daha sonra farklı renklerde kullanamaz ve korumasını talep edemezsiniz. Logonuzu farklı bir renk şemasıyla korumak için yeniden bir kayıt başvurusu yapmanız gerekir ve bu durum ek ödemeleri de beraberinde getirir.

Fakat bu durum siyah beyaz bir logo için aynı değildir. Siyah beyaz bir logo ile başvuru yaparsanız renk şemalarını en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir özel renk olmadan logo desenini güvenceye aldığınız için sonrasında herhangi bir rengi kullanabilirsiniz. Tipik olarak, hızla değişen trendlere sahip girişimler ve işletmeler bu yaklaşımı benimser. Belirginliğe sahip renk şemaları kolayca tanımlanabilir. Bu nedenle korunmaya da ihtiyaç duyar. Örneğin, McDonald's Sarı ve Kırmızı renk şeması kolayca tanımlanır ve sağlanan şekilde korunur.

Uygun Sınıfı Seçin

Markanızı tescil ettirmeyi düşündüğünüzde, ilk adım, marka koruması için uygun sınıfı seçmektir. Marka tescili, belirtilen hizmetler ve detaylar için toplam 45 sınıf sağlanmıştır. İş faaliyetinize göre en uygun sınıfı seçin. Birden fazla ilgili sınıf bulursanız, kayıt için birden fazla sınıfa başvurabilirsiniz. Marka adını veya logosunu sadece başvurulduğu sınıf altında koruyabilirsiniz.

Her sınıf, mal ve hizmetlerin özel tanımına uygulanır. Başvuru yaparken mal ve hizmetleri tanımlamanız gerekir. Sağlanan açıklamayı seçebilir veya ihtiyaca göre özelleştirebilirsiniz. Ancak başvuru yaptıktan sonra sınıfı ve açıklamayı değiştiremeyeceğinizi bilmelisiniz.

Sonuç Olarak;

Marka tescili, işletmeler için hayati bir adımdır. Bu nedenle başvuruyu tüm yönleriyle değerlendirmek gerekir. Başvuruyu dosyaladıktan sonra, özellikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlarda değişiklik yapamazsınız. Bu nedenle, başvurunun birçok aşamasında size yardımcı olması ve tavsiyede bulunması için marka tescil başvurunuzu yapacak bir uzman eli olmalıdır. Deha Patent ile marka tescil başvurunuzu tek bir yerden online ve güvenli ödeme ile oldukça uygun bir fiyata tamamlayabilirsiniz."

Aradığınız sorunun cevabını bulamadınız mı?

Size en kısa sürede yardımcı olabilmemiz için ilgilendiğiniz ürünü ve iletişim bilgilerinizi bırakın. Biz sizi arayalım.

Logo Footer
Deha Patent olarak sizlere marka tescili ve patent konularında yardımcı oluyoruz. Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.
ÜSTE ÇIK
1
dehapatent.com Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.