Marka, bir kişinin ya da şirketin ürününü tanımlayan iktisadi bir mülktür. Markanızın tescilsiz kullanımı sahibi olmadığınız bir ürünün sahibiymiş gibi hareket etmenizi ve ilerleyen zamanlarda canınızı sıkacak hukuki konularla baş başa kalmanıza neden olur. Markanızı tescil ettirerek, hem ürününüzün tescil belgesini - tapusunu- almış olursunuz (böylelikle iktisadi bir varlık olan markanız sadece size ait olur), hem de diğer firmaların ürettiği ürünlerle karıştırılmasını engellemiş olursunuz.

Unutmayın, ürettiğiniz ürün sadece bir emtiadır. Ona değerini veren ise sahip olduğu markadır. Marka ürününüzün/hizmetinizin imajıdır. Markanızın imajının yüksekliği, değerinin de yükselmesine neden olur. Böylelikle günümüzün zorlu rekabet koşullarında, rakiplerinize karşı birkaç adım öne geçmiş olursunuz.

Markanızın tescili size, ilgili markanızın tescili kapsamındaki mal ve hizmetler için, izniniz olmadan her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka sahibi olarak markayı bizzat kendiniz kullanabileceğiniz gibi, başkalarına da lisans sözleşmesi yoluyla kullanım izinleri verebilirsiniz.

Ayrıca tescilli markanızı devredebilir, rehnedebilir, teminat gösterebilir, mirasa konu edebilirsiniz. Markanızın sizin izniniz dışında kullanımına karşı 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK'de önemli yaptırımlar getirilmiştir.

Marka tescili ile ilgili aklınıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz.

Aradığınız sorunun cevabını bulamadınız mı?

Size en kısa sürede yardımcı olabilmemiz için ilgilendiğiniz ürünü ve iletişim bilgilerinizi bırakın. Biz sizi arayalım.

Logo Footer
Deha Patent olarak sizlere marka tescili ve patent konularında yardımcı oluyoruz. Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.
ÜSTE ÇIK
1
dehapatent.com Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.